Rozliczają nas z podatków, tropią przemyt, walczą z przestępczością gospodarczą i nielegalnym hazardem – na placu Litewskim w Lublinie świętowano Dzień Krajowej Administracji Skarbowej. Były medale dla funkcjonariuszy, pokazy i wystawy rzeczy z przemytu przechwyconych na granicach.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) działa w tej strukturze od czterech lat. Powstała 1 marca 2017 po połączeniu służb celnej, skarbowej i podatkowej. W województwie lubelskim w ramach KAS działa Izba Administracji Skarbowej, która zatrudnia w sumie blisko 4200 osób. Są to funkcjonariusze, pracownicy cywilni oraz pracownicy obsługi. Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie podlegają 22 urzędy skarbowe, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy, z podległymi delegaturami Lublinie, Białej Podlaskiej i Zamościu, które odpowiadają m.in. za obsługę 12 przejść granicznych na granicy z Białorusią i Ukrainą.
– Corocznie Dzień Krajowej Administracji Skarbowej jest okazją do wręczenia awansów i odznaczeń zasłużonym pracownikom i funkcjonariuszom. W tym roku w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie odznaczenia oraz awanse na wyższy stopień lub stanowisko służbowe otrzymało w sumie 1266 osób – mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy Referatu Komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
Część medale odebrała podczas czwartkowej uroczystości.
Większość z nas kojarzy KAS z Urzędem Skarbowym i corocznym rozliczaniem PIT. Tymczasem w skład tego super urzędu wchodzą przeróżne służby. Jedne zajmują się walką z przestępczością gospodarczą, wyłudzeniami podatku VAT. Inne walczą z przemytem alkoholu, papierosów, dzieł sztuki, anabolików, broni czy tzw. citesów, czyli zwierząt i przedmiotów pochodzenia zwierzęcego znajdujących się na zakazanej liście. Wartość wykrytych przestępstw przez lubelską IAS idzie w setki milionów złotych rocznie.
Podczas uroczystości na Placu Litewskim można było porozmawiać z funkcjonariuszami lubelskiej IAS, z bliska przyjrzeć się sprzętowi używanemu przez służby celno-skarbowe czy popatrzeć na pokaz umiejętności psów służbowych.